eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaSzkolenia › Upadłość konsumencka - analiza możliwości i zagrożeń płynących dla dłużnika i jego wierzycieli
  • Tytuł:

    Upadłość konsumencka - analiza możliwości i zagrożeń płynących dla dłużnika i jego wierzycieli

  • Kategoria: Prawo
  • Cena: 650 + VAT PLN Teraz: 650 + VAT PLN
  • Termin: 2011-03-29 - 2011-03-29
  • Miejsce: / mazowieckie
  • Organizator: Szkolenia ABC a Wolters Kluwer business

WYKŁADOWCA:
Janusz Płoch, sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, przewodniczący Wydziału VIII Gospodarczego dla spraw upadłościowych i naprawczych. Od 1988 r. arbiter Okręgowej Komisji Arbitrażowej w Krakowie. W latach 1993-1996 członek komisji kodyfikacyjnej nad reformą Prawa Upadłościowego powołanej przez Departament Prawny Ministerstwa Sprawiedliwości Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie. W listopadzie 2002 r. brał udział w charakterze konsultanta w pracach podkomisji sejmowej nad rządowym projektem ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. W lutym 2009 r. brał udział w charakterze konsultanta w pracach komisji senackiej nad rządowym projektem nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Uczestnik wielu konferencji i warsztatów dla sędziów orzekających w sprawach upadłościowych, organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości przy udziale m.in.: IRIS - Poland Project, IDLI, Deloitte & Touche. W lipcu 1997 r. ukończył seminarium: "Training resources group" przeprowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości i International Development Law Institute (IDLI). Od roku 1991 jako wykładowca zajmuje się działalnością dydaktyczną z zakresu prawa gospodarczego, specjalizując się w tematyce prawa upadłościowego, układowego oraz naprawczego. W ramach organizowanych aplikacji sędziowskich, adwokackich, radcowskich i notarialnych prowadzi wykłady na zlecenie Sądu Okręgowego w Krakowie, Rady Adwokackiej w Krakowie, Okręgowej Izby Radców Prawnych i Rady Izby Notarialnej w Krakowie i Katowicach. Również z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości szkoli sędziów i syndyków w ramach organizowanych konferencji. Problematykę tą wielokrotnie przedstawiał w publikacjach oraz na kursach dla kandydatów na syndyków, likwidatorów, członków rad nadzorczych itp., prowadzonych przez wiele instytucji doskonalących kwalifikacje zawodowe polskich kadr kierowniczych i prawników.

OPIS I PODSTAWA PRAWNA
Poruszone zostaną zagadnienia z prawa upadłościowego i naprawczego z uwzględnieniem zmian wprowadzanych ustawą z 5.12.2008 roku i 6.03.2009 roku, kodeksu cywilnego, ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

CEL I ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE:
Ustawą z dnia 5.12.2008 roku ustawodawca nowelizując przepisy prawa upadłościowego i naprawczego wprowadził do polskiego porządku prawnego "upadłość konsumencką", która obowiązuje od dnia 31.03.2009 roku. Poprzez medialnie przedstawiany obraz tych postępowań, możliwości płynące z wykorzystania tej procedury w wielu wypadkach mijają się z oczekiwaniami dłużników. Stąd też celem seminarium będzie przybliżenie uczestnikom niezbędnych wiadomości dotyczących możliwości wykorzystania tej konstrukcji prawnej dla umorzenia zobowiązań niewypłacalnych osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wskazane będą podstawy formalne i materialno prawne ogłoszenia upadłości, jego przebieg, jak i skutki prawne związane z tokiem każdego etapu postępowania. Porównawczo przedstawiony zostanie również schemat możliwości umorzenia części zobowiązań prze prywatnych przedsiębiorców.Analiza treści ustawy pozwala stwierdzić, że jest to trudny do przeprowadzenia proces, wymagający od dłużnika dobrego przygotowania, nastawienia i cierpliwości. Bez dobrego zrozumienia zasad wiążących ze skutkami ogłoszenia upadłości oraz bez kompleksowego poznania wszystkich warunków potrzebnych do zaspokojenia wierzycieli, ustalenia planu spłaty pozostałych zobowiązań i następnie umorzenia niezaspokojonych wierzytelności, rzadko która osoba będzie mogła osiągnąć planowany przez ustawodawcę efekt oddłużenia. Szczególna uwaga poświęcona będzie skutkom ogłoszenia upadłości tak co do osoby i majątku dłużnika jak i spraw związanych z wpływem upadłości na aspekty majątkowe małżeńskie upadłego.Z punktu zaś wierzycieli niewypłacalnych dłużników, istotne jest zrozumienie zagrożenia jaki może nieść niewłaściwe wykorzystanie tej procedury przez nieuczciwych dłużników i umiejętne przeciwdziałanie takiemu zachowaniu.

W PROGRAMIE:

  • obraz przebiegu upadłości konsumenckiej z uwzględnieniem praw i obowiązków upadłego, w kontekście możliwości umorzenia części zobowiązań oraz porównanie ze schematem oddłużenia prywatnego przedsiębiorcy.
  • zakres podmiotowy i przedmiotowy ustawy - kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej i jakie warunki musi spełnić.
  • ocena zachowań dłużnika z punktu widzenia właściwego uprawdopodobnienia przesłanek do ogłoszenia jego upadłości - jak prawidłowo sporządzić wniosek o ogłoszenie upadłości.
  • rola syndyka masy upadłości i skutki ogłoszonej upadłości m.in. wobec dłużnika, jego majątku oraz małżonka.
  • skutki ogłoszenia upadłości zmierzające do jak najpełniejszego odtworzenia majątku upadłego oraz sankcje wobec upadłego niepodporządkowującego się skutkom ogłoszonej upadłości.
  • w jaki sposób wierzyciel może zapewnić sobie udział w postępowaniu oraz tryb likwidacji majątku upadłego; zaspakajania wierzycieli, ustalenie spłaty, a następnie umorzenia zobowiązań.
  • możliwości kontroli działań syndyka oraz przebiegu całego przebiegu postępowania upadłościowego, z punktu widzenia zabezpieczenia interesów upadłego i wierzycieli.


Koszt szkolenia: 650 zł +23% VAT/ os

Koszt obejmuje: serwis kawowy i lunch, materiały szkoleniowe , indywidualne konsultacje z wykładowcą w trakcie szkolenia, zaświadczenie ukończenia szkolenia

Szczegółowe informacje:
Tel.: 022 535 83 23
Fax: 022 535 83 22


Więcej na:

Edukacja

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: