eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaSzkolenia › Zasady funkcjonowania rynku energii elektrycznej w Polsce, stan obecny i przygotowywane zmiany
  • Tytuł:

    Zasady funkcjonowania rynku energii elektrycznej w Polsce, stan obecny i przygotowywane zmiany

  • Kategoria: Inne
  • Cena: 1 490 + VAT PLN Teraz: 1 290 + VAT PLN
  • Termin: 2011-03-10 - 2011-03-11
  • Miejsce: / mazowieckie
  • Organizator: LexisNexis Polska Sp. z o.o.

Trwający od kilkunastu lat proces tworzenia konkurencyjnego rynku energii w Polsce doprowadził do powstania wyspecjalizowanych procedur jego funkcjonowania, powołania nowych podmiotów uczestniczących w rynku i obsługujących jego funkcje, a także spowodował pojawienie się nowych produktów i usług, będących przedmiotem obrotu na tym rynku.

Równocześnie obserwowane są efekty jakie przynosi funkcjonowanie rynku energii, dokonywane są oceny jego funkcjonowania, ponoszonych kosztów oraz występujących ograniczeń i niepra­widłowości.

Rynek energii podlega ciągłej ewolucji spowodowanej zarówno uwarunkowaniami krajowymi jak ogólnoeuropejskimi, przede wszystkim wynikającymi z kolejnych Dyrektyw Unii. Prace nad modyfikacją zasad funkcjonowania rynku prowadzone są zarówno przez Ministerstwo Gospodarki, zobowiązane do implementacji Dyrektyw, jak też przez PSE – Operator SA jako zarządzającego „placem handlowym”, którym jest sieć przesyłowa. W pracach tych uczestniczą przedstawiciele wszystkich grup uczestników rynku energii – wytwórców, sprzedawców i odbiorców – a ponadto przedstawiciele zainteresowanych resortów oraz URE i UOKiK. Prowadzący szkolenie uczestniczą w nich jako reprezentanci energetycznych przedsiębiorstw obrotu energią. Możliwość uzyskania wiedzy o aktualnych zasadach funkcjonowania rynku oraz o kierunkach ich dalszych zmian ma decydujące znaczenie dla uzyskania oczekiwanych efektów ekonomicznych i sukcesu na rynku energii.

LexisNexis wydawca Serwisu Prawno-Gospodarczego Premium oraz Serwisu Prawniczego LexPolonica zaprasza na szkolenie otwarte

Cel szkolenia:

Celem szkolenia jest przedstawienie zasad funkcjonowania rynku energii elektrycznej, głównych podmiotów uczestniczących w rynku oraz podstawowych produktów i usług będących przedmiotem obrotu. Fundamentem rynku są regulacje prawne (ustawa Prawo energetyczne, rozporządzenia wykonawcze, koncesje URE i instrukcje operatorów sieci elektroenergetycznych). Placem handlowym jest natomiast sieć elektroenergetyczna, którą zarządzają operatorzy i udostępniają ją uczestnikom rynku w oparciu o umowy na świadczenie usług przesyłowych i dystrybucyjnych. Uczestnicy rynku energii mają obowiązek dostosowywać swoje działania do obowiązujących regulacji prawnych oraz zasad funkcjonowania rynku. Ponieważ zarówno zasady funkcjonowania rynku jak też związane z nimi regulacje prawne podlegają ciągłym i nieprzerwanym modyfikacjom, istotna jest nie tylko znajomość aktualnych rozwiązań, ale również przygotowywanych zmian, a zwłaszcza kierunków tych zmian, szczególnie w kilkuletniej perspektywie. W ramach szkolenia zaprezentowane zostaną więc te zagadnienia oraz ponadto przedstawione zostaną opinie przedstawicieli poszczególnych grup uczestników rynku, którzy mogą mieć wpływ na ostateczne rozwiązania przyjęte przez decydentów.

Korzyści z udziału w szkoleniu:

Efektem szkolenia dla jego uczestników, oprócz przekazania wiedzy o aktualnych zasadach funkcjonowania rynku i obowiązujących regulacjach prawnych, będzie przekazanie wiedzy o przygotowywanych zmianach w jego funkcjonowaniu oraz omówienie koncepcji nowych rozwiązań organizacyjnych, takich jak Niezależny Operator Pomiarów, obowiązek publicznej sprzedaży energii przez wytwórców czy wymagania przygotowanej w Sejmie ustawy o efektywności energetycznej oraz nowej ustawy Prawo (elektro)energetyczne. Prowadzący szkolenie, jako reprezentanci Towarzystwa Obrotu Energią, uczestniczą w pracach Komisji Sejmowych, Zespołów Doradczych przy Ministrze Gospodarki oraz Zespołów roboczych przy Operatorze Systemu Przesyłowego i tym samym, oprócz śledzenia prac nad zmianami funkcjonowania rynku, w pewnym stopniu wpływają na ich kształt i przyjmowane rozwiązania.

Ponieważ łączą oni wiedzę teoretyczną z bogatym doświadczeniem praktycznym, uzyskanym w wyniku wieloletniego uczestnictwa w rynku oraz mają bezpośrednie związki z ośrodkami kształtującymi nowe rozwiązania tego rynku, warto zapoznać się z ich prezentacjami i opiniami.

Grupa docelowa:

Szkolenie jest adresowane do pracowników energetycznych przedsiębiorstw obrotu energią, pracowników energetycznych przedsiębiorstw wytwórczych, inwestorów zainteresowanych budową „rozproszonych” kogeneracyjnych i odnawialnych źródeł wytwórczych oraz w szczególności odbiorców końcowych energii korzystających z prawa dostępu stron trzecich do sieci i samodzielnie zakupujących energię elektryczną na swoje potrzeby.

Szczegółowy program szkolenia:

1. Aktualna koncepcja rynku energii elektrycznej

  • Przedmioty i podmioty rynku energii elektrycznej
  • Funkcjonowanie „placu handlowego” rynku energii
  • Publiczny dostęp do energii elektrycznej wytwórców, problemy giełd energii i platform internetowych
  • Opłaty za dostęp do „placu handlowego” rynku energii
  • Ograniczenia w realizacji kontraktów handlowych
  • Bilansowanie handlowe na rynku energii
  • Podstawowe rodzaje kontraktów zakupu i sprzedaży energii.
  • Ryzyka na rynku energii elektrycznej

2. Ocena funkcjonowania obecnego modelu rynku w Polsce w świetle dyrektyw Unii Europejskiej i zebranych doświadczeń

3. Obecne uregulowania prawne dotyczące rynku energii

4. Zmiany w regulacjach prawnych rynku energii wchodzące w życie w roku 2011

  • Zmiany w rozporządzeniu Ministra Gospodarki o funkcjonowaniu systemu elektroenergetycznego
  • Zmiany w rozporządzeniu Ministra Gospodarki o kogeneracji
  • Zmiany w rozporządzeniu Ministra Gospodarki o energii odnawialnej

5. Koncepcje i kierunki dalszych zmian ustawy Prawo energetyczne i rozporządzeń wykonawczych

6. Ustawa o efektywności energetycznej i jej wpływ na funkcjonowanie rynku energii elektrycznej

7. Przygotowywane zmiany modelu rynku w Polsce, ich uzasadnienie i oczekiwane efekty

8. Koncepcja Niezależnego Operatora Pomiarów i jego miejsce na rynku energii

9. Inteligentne opomiarowanie i inteligentne sieci oraz ich wpływ na funkcjonowanie rynku energii elektrycznej

10. Perspektywy dalszego rozwoju rynku energii elektrycznej Polsce i Europie

Metoda szkolenia

Szkolenie oparte jest na prezentacji treści w programie PowerPoint, wprowadzającej w aktualne i przygotowywane, zmodyfikowane zasady funkcjonowania rynku energii elektrycznej w Polsce. Przedstawione zostaną obowiązujące podstawy prawne oraz nowe koncepcje regulacji prawnych, mających wdrożyć nowy model rynku energii. Prezentacja ma na celu zobrazowanie trwającego procesu przemian w funkcjonowaniu rynku, perspektyw ich wdrożenia, wskazanie ich przyczyn, oczekiwanych efektów oraz ewentualnych ograniczeń i barier przy ich realizacji.


Koszt uczestnictwa jednej osoby w szkoleniu wynosi:
1290 PLN+23% przy rejestracji na 14 dni przed terminem szkolenia. Poniżej 14 dni koszt szkolenia dla jednej osoby wynosi 1490 PLN+23% VAT .

Cena obejmuje:
Uczestnictwo w szkoleniu, komplet materiałów seminaryjnych, lunch, napoje.
Uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.
Cena nie obejmuje zakwaterowania.

Szczegółowe informacje:

tel. 22 572 95 17/18
kom. +48 (0) 795 472 050


Więcej informacji na stronie:

Edukacja

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: